Gå til innhold
Arkivverket

Nye indekser I emigrantdatabasen


Ove Erling
 Del

Recommended Posts

Hei

Når jeg søkte opp en person med de gamle indeksene fikk jeg også opp de om vedkommende reiste sammen med, dvs de som var registrert på same side I protokollen.

Når jeg nå søker opp en person med de nye indeksene får jeg opp alle som reiste med båten, ikke bare de vedkommende reiste sammen med:

   https://www.digitalarkivet.no/view/557/pe00000000139509

Er dette en permanent endring? I så tilfelle er det en vesentlig reduksjon i tjenestekvaliteten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Protokollane seier vel ikkje noko om kven som høyrde til det same reisefølgjet, og dette blir dermed ei subjektiv vurdering.

 

Eg har heile tida ynskt at ein fekk opp dei personane som står før og etter i same visning, slik som det var i "gamle" Digitalarkivet. Dersom det no er blitt slik at ein får opp alle som reiste med den same båten er iallefall eg godt fornøgd med endringa.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er eit godt eksempel på kva eg meiner:

https://web.archive.org/web/20140422135121/http://gda.arkivverket.no/cgi-win/webcens.exe?slag=visbase&sidenr=10&filnamn=EMIBERG&gardpostnr=76443&personpostnr=76443

 

Her reiser bestefaren min, Peter Andersson Igelkjøn tilbake til Amerika i 1913. Saman med han reiser kameraten, Albert Sørenson Sletteland. I tillegg reiste Peder Marius Skram, som var syskenbarn til Peter Andersson Igelkjøn. Utover at reisemålet, Chicago er det same for alle tre er det ikkje noko spesielt i protokollen som tilseier at dei tre reiste saman.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den gamle indekseringen viste ikke hvem som reiste sammen, men kun enkelt personer. Slik at for å finne familien måtte du bla det frem og tilbake for å finne f.eks far, mor og barna. 

Ta mitt eksempel her: Ragnhild Wickstrøm som reiser fra Bergen. Når jeg søker henne opp står hun oppført helt alene i det søkbare materialet. (gamle løsningen) For å finne ut om hun reiser sammen med noen, må jeg bla til neste og så neste person. https://www.digitalarkivet.no/view/9/og00000000718212

Her ser du også at det ikke er lenket til emigrantprotokoll eller skannet side.

 

Når vi nå kobler registreringene til protokoll og skanningen, så samler vi de som reiste samme dag og samme båt. Da vil det se slik ut når man får treff på personer https://www.digitalarkivet.no/view/557/pe00000000139509

Vi lager en oversikt over hvem som reiste samtidig og kobler registreringene til skanningen. 

 

På denne måten kan man faktisk se hvem som reiste samtidig, helt uavhengig av relasjon til hverandre. Vi kan ikke lage "familier" eller "reisefølger" basert på hvem vi tror reiste sammen.

 

  • Takk 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Beklager at jeg ikke sjekket saken grundigere. Ser ut til at det kun var l Trondheim at personer, som oppgav at de reiste sammen, ble ført på same side I protokollen.

 

Min feil

Ove

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.