Gå til innhold
Arkivverket

Hvem var Olava Jonsdatter som fikk barn med Hans Caspar Heide?


Ørjan Hagerup Kvaløy
 Del

Recommended Posts

Hans Ludvig Benjamin Hansen ble født i Lysfjord i Bindal i 1828. Lenke: https://www.digitalarkivet.no/kb20071001650112

 

Far til dette barnet er oppgitt å være "Hans Bendigtsen Skey". Det er Hans Caspar Bendixsen Heide (1810-1879), født og bosatt på gården Skei i Leka. Sønn av Bendix Christopher Heide (1774-1869) Født i Bodin, død på Skei, Leka, og Boletta Abigael Holtermann. Hans Caspar blir aldri gift, men får et par barn med diverse kvinner. Når han dør har han også fått tilført navnet Geelmuyden. Hans Caspar var bare 18 år da Hans Ludvig Benjamin ble født. Det kan også legges til at flere av hans etterkommere brukte Heide til slektsnavn. 

 

Mor til Hans Ludvig Benjamin var altså Olava Jonsdatter, bosatt på Lysfjord i Bindal (nabokommune til Leka, men i Nordland) i 1828. Olava blir heller ikke gift, men bor på Lysfjord med sønnen til hun dør 31.10.1874. Lenke: https://www.digitalarkivet.no/kb20050429020264 Det oppgis at hun er 72 år, altså født rundt 1801-1802. Olava Jonsdatter er også oppført i FT1865, bosatt med sønnen på Lysfjord. Lenke:  https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01038354001812 Her er hun oppført å være 65 år, altså født rundt 1800-1801. Videre opplyses det at hun er født i Bindal. Hun er så vidt nevnt i Bindal Bygdebok 1, s. 236, som Olava Jonsdatter. Lysfjord. FT1801 har ingen Olava Jonsdatter registrert, født 1800-1801. Jeg kan heller ikke finne Olava Jonsdatter døpt i kirkebøkene for Bindal. 

 

Jeg finner derimot ei Olava Jonsdatter døpt i nabokommunen Leka. Lenke: https://www.digitalarkivet.no/kb20070928680053 . Døpt den 31.12.1800. Hun er også registrert i FT1801: https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01058466001588. Kan dette være Olava Jonsdatter, som fikk barn med Hans Caspar Heide? Foreldrene til Olava er Jon Ingebrigtsen og Anne Isaksdatter, begge Leknes, Leka. Mora, Anne Isaksdatter dør allerede i 1804, og Jon Ingebrigtsen blir gift på nytt med Sirianna Hansdatter. Jeg finner en Jon Ingebrigtsen som døde i Lysfjord den 21.03.1829. Lenke: https://www.digitalarkivet.no/kb20071001650146 Vi husker at Olava bodde i Lysfjord i hvert fall fra 1828, så det er ikke umulig at faren har kommet dit for å bo med dattera på sine eldre dager. Når det gjelder Jon Ingebrigtsen, mulig far til Olava Jonsdatter, er det 4-5 mulige kandidater bare i Bindal, så det får man ta seinere. 

 

Mulig noen sitter med fasiten? Hvem var Olava Jonsdatter, Lysfjord, Bindal? Slekta Heide er vel forska på opptil flere ganger. Og selvsagt, alle mulige forbehold om at jeg har oversett noe vesentlig. Alle innspill mottas med takk!

 

MVH

 

Ørjan Hagerup Kvaløy

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   1 medlem

    • Ørjan Hagerup Kvaløy
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.