Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Hvor kom Pernille Trulsdatter fra?


Recommended Posts

Hun giftet seg med Svend Larsen Kula på lørdag 30 november, 1811 i Idd kirke, og det er det tidligste livstegnet jeg har fra henne.

Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20061010030545

 

I FT1801 finnes det tre stykk, og da må det jo være en av dem, men hvilken?

 

https://www.digitalarkivet.no/search/persons/advanced?from=&to=&jt[]=13&firstname=pernille&lastname=trulsdatter&birth_year_from=&birth_year_to=&birth_date=&birth_place=&domicile=&position=&event_year_from=&event_year_to=&event_date=&related_first_name=&related_last_name=&related_birth_year=&sort=rel

 

Hun døde i 1858, og ble gravlagt 21.02. det året. Hun var da 67 år gammel. Da er det jo nærliggende å tenke at hun ble født på Holt i Skjeberg i 1790(?). Dette er det eneste indisiet jeg har på at de to hører sammen.

 

Det ble ikke ført bøker på hvem som flyttet ut eller inn i hverken Skjeberg eller Idd tidlig på 1800 tallet. All hjelp med å finne koblingen mellom hun som giftet seg i Idd, og hun som ble født på Holt verdsettes høyt. På forhånd takk.

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/372158-hvor-kom-pernille-trulsdatter-fra/
Del på andre sider

Det står hun er af Fredrikshald ved vielsen.

 

Blant kandidatene du fant (+ 1 fra Askvoll), kan kona fra Christiania utelukkes. Pernille fra fra Lier er nok teoretisk mulig, men kandidaten fra Skjeberg er jo en åpenbar «favoritt», gitt geografien.

 

Faren, Truls Trulsen Holt, dør i 1812

https://www.digitalarkivet.no/view/267/pg00000000586598
 

Og i skiftet står det at datteren Pernille Trulsdatter er gift med Sven Larsen og bor paa Gaarden Hageland i Ide Sogn

Idd og Marker sorenskriveri, AV/SAO-A-10283/H/Hb/L0001b: Skifteprotokoll, 1802-1819, s. 1208-1209
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/sk20081125330861
 

Endret av Matthias Kolberg
  • Takk 1

Noen ganger gambler jeg, og det er veldig gøy når man vinner. Jeg vet jo allerede veldig mye om Truls Trulsen og kona hans Lisbeth (Anne Elisabeth) datter av klokkeren på Hunn. Far hans, Truls Mortensen har jeg litt om, men ikke noe opphav. Tusen takk for bindeleddet, Matthias. Nyt det som er igjen av påsken.

  • Liker 1

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.