Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Forlovelser på attenhundretallet


Recommended Posts

8 timer siden, wenche Fagervik skrev:

Er det noen som vet om forlovelser ble meldt inn til prestene i gamle dager? I midten av attenhundretallet.! Jeg finner ingenting om det i kirkeboken når jeg søker. Noen steder gjorde de kanskje det. 

Formelt: nei.

Fram til 1799 var truloving ei offentleg handling der presten deltok (og vanlegvis førte det inn i kyrkjeboka).

Frå 1799 var truloving ei privat sak.

Paret melde seg til vigsel for presten, og så skulle det lysast frå preikestolen (altså kunngjerast offentleg) 3 gudstenestedagar før dei kunne ha vigsel.

Korleis prestane førte dette i kyrkjeboka varierte ein del.

 

 

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.