Gå til innhold
Arkivverket

Rosagolvet


Terje Aarset
 Del

Recommended Posts

Eg skriv på eit avisinnlegg om samansette ord på rosa-, der førsteleddet tyder 'brokete, fargerikt', gjerne svart og kvit, t.d. rosablad (om kulørt presse i eldre tid), rosabok (bok med illustrasjonar, gjerne i svart-kvitt), rosalam (lam med mønster i svart og kvitt). Eit slikt uttrykk er rosagolvet, brukt på sunnmørsbygdene om fengselet i Ålesund i eldre tid (kontoret eller cella), jf. uttrykket "No må du passe deg, elles kjem du på rosagolvet". Nemninga kom truleg av at dette golvet hadde eit mønster med svarte og kvite ruter (fliser). Kan nokon stadfeste det? Finst det noko skriftleg om dette? Finst det bilete av eit slikt fengselsgolv? Er uttrykket kjent andre stader enn på Sunnmøre?

 

Eg treng svar nokså raskt, for innlegget skal på trykk laurdag 26.2.

 

Helsing Terje Aarset

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ei venninne fra Nordfjord omtaler bildekorta i kortstokken som «rosekort» og det er vel med i samme kategorien?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg legger inn et svar her bare for å løfte denne tråden fram igjen. Terje: Vær snill å ikke lage flere tråder på samme tema.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.