Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#4710] Etterlysning Egers Prestegjeld


Recommended Posts

Gjest Ola Klefsås

I folketellinga 1865 for Kongsberg finner jeg disse: Borger Ols. Solberg, Farvermester, ug., 36, Borginne Olsdtr. Solberg, Tjenestepige, ug. 18, Andreas Ols. Solberg, Tieneste Dreng, ug., 26, - alle tre f. i Egers Prgj.Er det noen som kan bekrefte at disse var søsken? Hvem var foreldrene?Ola

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/90668-4710-etterlysning-egers-prestegjeld/
Del på andre sider

Gjest Jon Torp

Hei Ola De var søsken! Finner ikke Andreas døpt på Eiker 1839-1841. Men finner de to andre: Børger ægtefødt den 19 des 1829 døpt i Haug kirke 7 feb 1830 av Ole Christophersen og Berte Maria Jonsdatter Petraborg.. Borgine ægtefødt den 19 juli 1847 døpt i Haug kirke 29 aug 1847 av Gmd. Ole Christophersen Grøsland og hustru Birthe Marie Johnsdatter Aas. Vielse i Haug kirke 5 des. 1827: Ungkarl Ole Christophersen Petraborg 20 og 7/12 år og pige Berthe Maria Johnsdatter Aas 21 1/2 år. I 1865 tellinga finner du Ole og Berte som kårfolk på Solberg i Øvre Eiker sammen med en drøss av sine ugifte barn. Ole er ægtefødt 1 mai 1807 på Nedre Hoen og døpt i Haug kirke 7 juni 1807 av foreldrene Christopher Borgersen og Anne Trondsdatter. Fødselen til Berthe Marie har jeg ikke klart å finne, men det er en nokså nygift John på Aass i Eiker i 1801 tellinga - det er sannsynligvis han som er far til Berthe Maria. Finner ikke Bert

Gjest Jon Torp

Anne giftet seg til Nedre Hoen - der norges største gullskatt fra vikingetiden ble funnet i 1834. Anne kom fra Steenseth og ble født der. Døpt i Haug kirke 2 juli 1767. Til daapen Tron Nilsen Stensæt og Anne Maria Larsdatters ANNE. Faddere: (Even?) Warle, Anna Børgersdatter ibid.Børger Warle, Jacob Solberg, Ola Lyngaas. (Warle er nok Varlo)

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.