Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#7504] Alabama, Ramstad, Bærum


Recommended Posts

Gjest Steinar Gundersen

Verkseier August Erichsen kjøpte i 1895 et område av Ramstad Gård i Bærum. Her bygget han en slottslignende villa som han kalte Alabama. Bygningen huser idag Teppeland.Min oldefar Kristian Gundersen ble ansatt av Erichsen som kusk og altmuligmann.Er det noen som har mere informasjon om Alabama? Feks hvorfor ble villaen kalt Alabama?Hilsen Steinar (stei-gun@online.no)

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/93459-7504-alabama-ramstad-b%C3%A6rum/
Del på andre sider

Gjest Steinar Gundersen

Takk for svar, Kjell.Biblioteket hadde dessverre ikke mye om dette, litt mere detaljer:I "Husmannsplasser i Bærum", b.4, s. 97 står det:"Da Kristoffer Ramstad i 1895 overtok Ramstad, solgte han den del av gården som lå mellom jernbanelinjen og den nye Drammensveien. Verkseier August Erichsen kjøpte Ramstad, øvre, g.nr. 10, bnr. 24 og Ramstad, nedre, bnr. 10, bnr.25. Verkseier August Erichsen bygde en slottslignende villa kalt Alabama, som senere ble solgt til verkseier Nilsen. Han var interessert i hester, og hadde stall nær Ramstad jerbaneholdeplass. Noen år etter siste krig ble Alabama solgt til konfeksjonsfabrikk. Senere er lokalene brukt til teppeforretning.".Jeg er fortsatt interessert i mer!!Steinar

  • 3 måneder senere...
Gjest Bjørn Solberg

Bærumsbøkene sier følgende om eiendommen som egentlig heter Solvik: Solvik , som ligger mellom Drammensveien og Solvigbukten , blev i 1877 solgt til arkitekt Unger og leutnant O. Rieck for 12.000 kroner. Sistneævnte blev senere (1879) eneeier og solgte det i 1888 til C.M. Saxlund. En del av arealet blev utparcellert. Nuværende eier er direktør Inge Ytterborg. Da Kristoffer Ramstad overtok gaarden solgte han den del som lå imellem jernbanelinjen og den nye Drammensvei til verkseier AUG. Erichsen, som bygget en slottslignende villa, nu kalt Alabama. Dette areal blev av Aug. Erichsen solgt og har senere tilhørt forskjellige eiere. Alabama tilhører 1919 verkseier Nilsen, men størsteparten av jordveien er indkjøpt av fru Plathe og drives sammen med Høvik gaard.Bærumsbøkene er utgitt i 1920. Håper at dette innlegget kan hjelpe deg!!

Gjest Malin T. Petterson

Hei. Dette var jo en tid da 'Amerika-feberen' var stor her i landet. Dersom du fremdeles lurer på hvorfor han kalte villaen Alabama, så er det første jeg ville gjort å sjekke om han var en tur til 'Ameriken' før 1895, for så å vende hjem. Kanskje hadde han brødre eller annen slekt som reiste over, og dermed gav han inspirasjon til dette navnet? Jeg har i slektsforskningen kommet over mange sjømenn som gikk i land i havnebyen Mobile, Alabama. Dette er bare et forslag som kan være verdt å sjekke ut dersom du står helt fast.Mvh Malin

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.