Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#11608] befaren sømand


Recommended Posts

Gjest Jan Oldervoll

På 1700-tals dansk betyr vel befaren det som som erfaren. Befaren sømand betyr altså erfaren sjømann, eller kanskje heller utlært sjømann, altså ikkje ein førstreisgut. Så vidt eg kan minnes blir det ofte brukt saman med matros. Ein snakkar gjerne om ein fullbefaren matros.

Gjest Anne Minken

På det danske DisForums AneEfterlysning lærte jeg nettopp at det finnes både fullbefarne og halvbefarne sjømenn. En fullbefaren eller helbefaren sjømann skulle ha vært i utenriksfart i minst 36 måneder. Kravet til en halvbefaren sjømann var 18 måneders utenriksfart vest for Skagen eller øst for Christiansø.

  • 4 uker senere...
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.