Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#24157] Hvem var Kirsten Nilsdatter d. 1842 i Rogaland?


Recommended Posts

Gjest Grethe Flood

Har funnet de to omtalte ekteskapene i FamilySearch i hhv. 1803 (Morten Olsen) og 4. mars 1837 med Peder Asbjørnsen. Men har du ev. navn på barna til Kirsten og Morten (tenker på ev. oppkalling farfar/farmor og morfar/mormor)? Og vet du hvor gammel Kirsten var da hun døde i 1842? - det siste kan gi en formening om ca. fødselsår.

Barna i første ekteskap (eldste først): Ola, Anna, Guri, Ola, Morten, Nils, Kirsten (født 1820). Mortens foreldre het Ola Olsson og Agathe Mortensdatter. Guri skulle kanskje være en god ledetråd?Alder ved død har jeg ikke. Jeg har søkt litt i folketellinga på Jæren, og den som synes å passe best er Kiersti Nielsdatter, tjenestejente på Leea i Some sokn, Høyland, 22 år gammel i 1801.

Takk for nok et tips.Forfatteren av bygdeboka for Ogna tipper foreldrene hennes var Niels Pederson (Kvianes) og Guri Ivarsdatter (Vatnamo), men han finner henne ikke i kirkeboka for Eigersund/Ogna annex hvor tre andre barn til dette paret er ført inn. Dette er nok et spor det er verdt å undersøke nærmere.

Alt tyder på at dette er rett spor.Guri Ivarsdatter Vatnamo (f. 1753) giftet i 1777 med Nils Pederson Sandve (f. 1753). Giftet finnes i Kirkeboka for Ogna. De to kom til Kvianes under Ogna i 1781. De hadde tre barn som er skrevet inn i kirkeboka for Ogna: Peder (f.1778), Jorun (f.1781), Ingeborg (f.1784).I folketellinga for 1801 bor Guri Ivarsdatter, 47 år på plassen Nygard under Høyland (i Høiland). Hun er da enke med tre barn: Ingeborg (16 år = født 1784), Petronelle (14 år = født 1786) og Iver (4 år = født 1793) En Petronelle er ført inn i kirkeboka for Høyland i 1786 som Niels Sandnærs (?) datter (bare fedrene er ført inn i boka). Iver finnes i Kirkeboka for 1797 som Niels Reenes (?) barn. Joron Nielsdatter Nygaard er konfirmert i 1797 i Høyland. Nils Pederson 46 år er død 1800 i Høyland. Jorun Nielsdatter på 20 år er tjenestepike på Sandve (Høyland) i 1801.Dette skulle være nok til å slå fast at familien flytta fra Ogna til Høyland engang mellom 1784 og 1786.Hva så med Kirsten? En Kiersti Nielsdatter er konfirmert i Høyland i 1794 (kirkeboka). En Kiersti Nielsdatter på 22 år er tjenestejente på Laae (Høyland) i 1801. Mulig fødselsår er altså 1779. Hun kan selvsagt være uteglemt fra Kirkeboka i Ogna. Mer sannsynlig er det kanskje at Nils og Guri må ha bodd et annet sted noen år mellom 1778 (første barnet Peder) og 1781 (tredje barnet Jorun). Siden de i følge Edland kom til Kvianes i 1781 er vel dette ikke usannsynlig. Men hvor? Niels sine foreldre har røtter i Bjerkreim og Nils ble født der. Guri sin mor var opprinnelig fra Haugstad i Varhaug.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.