Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#65116] Kjøpmann Lauritz Smith f.1680-1758, Stavanger


Recommended Posts

Gjest Bjørn Gundersen

Kom for en tid tilbake over en side på nettet som omtalte denne kjøpmannen. Han organiserte bla.annet oppussing av Domkirken og byen i forbindekse med et kongebesøk? Nå klarer jeg ikke å finne igjen dettte nettstedet.Noen som har kjennskap til det? Bjørn Gundersen

Gjest Laila Kornstad

Kanskje ikke akkurat dette nettstedet, men noe liknende?'Kjøpmann Lauritz Smith (1680 – 1758) er den første eieren vi hører om. Han var sønn til den skotske maleren og billedskjæreren Andrew L. Smith som er mester for de praktfulle og frodige treutskjæringene i Stavanger Domkirke. Barokk – prekestolen rangeres i dag høyt blant landets kulturminner. Blidensol var i utgangspunktet familien Smiths lystgård, men den tok snart huset i bruk som helårsbolig. Ettersom ekteparet fikk 16 barn, fikk Smith – navnet godt fotfeste i Stavanger. Det kan bl.a nevnes at datterdatteren, Johanna Margaretha Bull, var gift med Gabriel Schanche Kielland, Ledaals byggherre. Smith – familien bodde på Blidensol til 1825.'LenkeHilsen Laila Kornstad.

  • 5 uker senere...
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.