Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#66940] Rapporter fra registreringsenhetene


Recommended Posts

Gjest Per Helge Seglsten

Hadde det vært en idé å legge ut jevnlige rapporter fra registreringsenhetene i Stavanger og på Voss, for eksempel månedlig eller når de begynner på nye oppgaver?For det første er det interessant og spennende å følge med på hvilke (som regel større) prosjekter som blir gjennomført. For det andre kan det forhindre at noen begynner å registrere ting som er planlagt eller i ferd med å bli registrert av disse enhetene.

Gjest Yngve Nedrebø

Her er en del av teksten fra årsrapporten for 2008:2. Registreringsarbeid Digitalarkivet sine registreringseiningar har i 2008 arbeidd med registrering av materiale frå folketeljinga 1910. Einingane på Voss gjorde seg i juni ferdige med registrering av Akershus, som var den siste delen dei skulle ta av 1910-teljinga. Arbeidet med denne teljinga utgjorde 151 263 postar i 2008. Eininga i Stavanger arbeidde med Vestfold og byar i Buskerud, og hadde arbeid ut 2008. Dei registrerte 50 359 postar frå landkommunar, og 58 829 postar i byar, i alt 109 188 postar i 2008. Framdrifta i 1910-registreringa var då samla 260 451 postar (2007: 316 000).RHD har sidan 2003 arbeidd med registrering av sin del av prosjektet med registrering av 1910-telljinga. Dei gjorde seg ferdig med sin del av prosjektet i 2007, men gav oss ei hjelpande hand hausten 2008 med å gjere vår del av prosjektet ferdig.Hausten 2008 starta registreringseininga på Voss arbeidd med byteljingane frå 1885. Nokre byar er allereie registrert og tilgjengeleg i Digitalarkivet. Voss skulle ta dei gjenverande byane. Dei har gjort ferdig 1885-teljinga frå Halden, Fredrikstad, Sarpsborg, Hvitsten, Hølen og Drøbak, og held på med Kristiania. I alt er 36873 postar registrert i 2008.

Gjest Anette Skogseth Clausen

Vi prøver å holde orden på hva som blir registrert så lenge vi blir informert om databaser vi kan forvente å motta. Det er derfor en god ting om gjester i Digitalpensjonatet sender en melding til oss når de skal ta fatt på registreringer. DIS-Norge har sitt eget system for å holde orden på sine registreringer: http://www.disnorge.no/DISreg/Foreløpig har registreringsenhetene i Digitalarkivet holdt på med 1910 og det har vært lite fare for at andre registrerte det samme pga klausuleringen. Nå holder Voss på med det som gjenstår av 1885-tellingen og Stavanger har tatt fatt på 1875-tellingen for kommunene i Rogaland. Vi kan komme med ny melding om hva de skal ta fatt på av nye registreringsoppgaver så snart vi har de opplysningene.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.