Gå til innhold
Arkivverket

[#72137] Svartsnær(-e)


Gjest Ola Ljødal
 Del

Recommended Posts

Gjest Ola Ljødal

Uttrykket 'svartsnær(-e)' er brukt i Stange og Ringsaker om et fenomen på Mjøsa. Jeg er interessant å få vite om noen kjenner uttrykket fra andre steder i landet og evt. hvilken betydning ordet har der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest Gunn Huglen

Siden leka ikke virket så legger jeg inn forklaringen her:' Svartsnær' er er lokal nemning på eit serskild -vind og straumfenomen som oppstår i Mjøsa. Svartsnær heng saman med ordet Snære som tyder vindgut eller vindfloge, eller malstraumar midt ute på vatnet.'Jeg prøver med en ny lenke, men om du skriver søksordet 'Svartsnær', så får du vel opp samme sida , trur eg:-) http://nn.wikipedia.org/wiki/SvartsnærMvh. Gunn

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest Ola Ljødal

Kjære, hjelpsommee Gunn: Jeg HAR forklaringen til ordet, slik det forstås her i Ringsaker og i Stange, så det er ikke den jeg søker. Jeg lurte bare på om uttrykket er brukt andre steder i landet - om andre innsjøer - og om forklaringen er den samme. Men takk for svar! Ola.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.