Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#74696] Bilhistorie


Gjest Arnfrid Mæland

Recommended Posts

Gjest Lars Ove Wangensteen

Johan Arthur (198)Bildet (ikke postkort) er nok tatt etter jeg ble født i 1954, og det gjelder alle Haugesund-bildene. Men jeg husker bare bruddstykker.Bilen på campingen husker jeg vagt da den var 'litt' annerledes enn bobla vår. Motorlyden var i hvertfall helt annerledes.Jeg har noen andre bilder fra den turen, men uten biler.

Gjest Kurt Østbye

Det var en flott Morgan, Arnfrid, så jeg tør ikke vise frem min kjekke cabriolet her nede, men husker godt min første bil, en VW 1600 TL Fastback, 1966 modell. Jeg bodde i Hamar, og husker hvordan Elverumsfolket glodde på den 'futuristiske' bilen når den var parkert i Storgata ......En annen ting er Eberspächer varmeapparatet som engang fikk Brannvesenet til å rykke ut, da det slet som verst med høylydt og røykfylt ettertenning .......

Gjest Johan Arthur Hansen

Til Lars Ove! Jeg trodde det var postkort da jeg hadde bildet av Haraldstøtten fra før av (på et postkort) og bildet med kirken på er også på postkort og i tillegg på en kalender. Kanskje har dere vært leverandør av bildene? Mvh. Johan Arthur Hansen

Gjest Lars Ove Wangensteen

Johan Arthur(206)Albumet mitt består av både postkort og foto tatt av min far. Sort-hvitbildene er postkort og fargebildene er fotoer. Det var nok sånn at det den gangen kanskje var billigere å kjøpe et postkort enn å ta et bilde?

Gjest Birger Forsmo

For mange nokså mange år siden hadde jeg en Toyota registrert som varebil, som hadde setesperre, men som kunne omregistreres til personbil hvis en fjerneet setesperren etter et visst antall år. Den var utrolig god å kjøre, men livsfarlig for personer som ikke var forsiktig med gasspedalen. Trykket en for kraftig på gasspedalen så koblet den automatisk inn den andre forgasseren og skautt opp i en rasende fart. Jeg hadde tidligere kjørt en slik utleiebil i Bergen til bryllupet vårt så jeg var klar over hvordan det virket (Den var engelsk men jeg husker ikke navnet på den). Den Toyotaen angret jeg veldig på at jeg solgte. Han som kjøpte den klarte å kratsje den på sin første tur på tross av at jeg hadde gjort han oppmerksom på faren ved å være for tung på gassen. Han klarte ikke å stoppe for en bil som kom inn fra høyre og traff han så kraftig at han bare måtte vrake hele bilen. Jeg skulle gjerne ha visst hva den engelske bilen hette som jeg fikk leie? Den ble ofte kalt for sossebil.

Gjest Reidar Oddløkken

En skiskytter med et fint bilnavn med historisk sus deltar i OL som pågår nå i 2010, amerikanske Sara Studebaker, undres om hun er av samme slekta som Henry og Clem Studebaker som var opphavet til bilmerket? Er ikke om å gjøre å finne det ut, men hun hadde fint navn!

Gjest Svein Botterud

Min fars første bil var en Chevrolet antakelig 1937 modell. Den hadde registreringsnummer E-2206. Finnes det lett tilgjengelige registre (net-basert) på disse registrene? Det som ligger på DA er jo bare fram til 1926.LenkeEn annen ting jeg også lurer på er nåe man gikk over fra 4-sifret til 5-sifret registrering. Jeg tror det var på 50-tallet.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.