Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#83298] Flygaren Tryggve Gran


Recommended Posts

Gjest Frode Myrheim

På Wikipedia http://no.wikipedia.org/wiki/Tryggve_Gran er det nemnt at flygaren, forfattaren og polfararen Jens Tryggve Herman Gran skal vera født 20. januar 1889 i Bergen. Eg kan derimot ikkje finne honom som døypt i nokon av kyrkjebøkene for Bergen. Er det nokon som kan vera til hjelp her?

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/168633-83298-flygaren-tryggve-gran/
Del på andre sider

Gjest Frode Myrheim

Det er greitt nok at Trygve er oppført i denne databasen, men så er spørsmålet mitt. Kor har dei denne innføringa frå? Han er ikkje innført i Domkirka. Det er nemleg ingen dåp i Domkirka 24. august. Er det nokon som kan vise til innføring i originalen?

Gjest Knut Skorpen

Også Norsk Allkunnebok og Norsk biografisk leksikon [url="http://www.snl.no/.nbl_biografi/Tryggve_Gran/utdypning>Lenke har 1889 som fødselsår. Det er så ein begynner å lure.Men konfirmasjonsinnførsla frå 1904 stadfestar at Jens Tryggve vart fødd 1888.

Gjest Frode Myrheim

Eg såg ikkje at databasen har rett år, nemleg 1888. Eg ber om orsak for det, men det er jo litt rart dette her. Elles er den eldste dottera, Johanne, som er nemnt i folketeljinga i 1891 (sjå 7) ikkje frå ekteskapet med Jens Gran, men med eit ekteskap med cand. jur. Johan Koren[url="http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=5777&idx_id=5777&uid=ny&idx_side=-18>Lenke Denne Johan Koren må ha døydd ein gong i perioden 1872-1875, da Karoline Sofie no var gift med Jens Gran i Askøy

Gjest Frode Myrheim

Ut i frå fødselsår og dato 5. juli 1848 i 1910-teljinga (7)samt søk i Familysearch ser det ut til at Karoline Sofie er ei dotter av Real Olsen Olberg og kone Lina. Karoline Sofie er født 7. mai og døypt 16. juli 1848 i Gamle Aker kyrkje Lenke

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.