Jump to content
Nasjonalarkivet

Kilder utenriks


Recommended Posts

Jeg har flere forfedre som innvandret fra Tyskland til Bergen på 1600-tallet. I den forbindelse har jeg et spm. jeg tenkte jeg kunne stille her inne.

 

Hvordan er det med tilgangen til tyske kirkebøker? (Områdene jeg trenger kirkebøker fra et hovedsaklig Thüringen og Mecklenburg).

 

Eksisterer det en form for gratis Digitalarkiv der nede med scannede kirkebøker? Eller må man gjøre det på "gamlemåten", og oppsøke arkiver for å få skriftlige kopier o.l

 

Takk.

Link to comment
https://forum.arkivverket.no/topic/172473-kilder-utenriks/
Share on other sites

Uten å ville påstå noe så tror jeg du må til det enkelte arkiv. Tror ikke det finnes et felles arkiv. For noen år siden reiste jeg til nord-tyskland for å se i arkiver, og ble mektig imponert. Riktig nok var det ikke data eller film noe sted, kun orginalbøkene. Men noen hadde håndskrevet alfabetiske navnelister med henvisninger til riktig bok og videre henvisning til familie/slekts-lister med henvisning til kirkebøker med sidenr. og alt. Det var utrolig flott, og enkelt å finne ut av. Om alle steder har vært like flinke vet jeg ikke.

 

Jeg vil også legge til at språk(mangel på sådant) ikke var noe problem.

 

Jeg mener ganske sikkert at dette spørsmålet ble tatt opp flere ganger i den gamle debatten. Prøv f.eks. med søk etter tyskland og arkiver eller en komb. av dem

DIS-Norge genealogiske ressurser: http://www.disnorge.no/genress/index.php?todo=visKategori&kid=223

 

Norsk Slektshistorisk forening [NSF http://www.genealogi.no] har lenker til tyske kilder oppdelt etter distrikt, bl. a. Mecklenburg-Vorpommern: http://www.genealogi.no/content/internettressurser-genealogiske-studier-av-tyske-aner

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.