Gå til innhold
Arkivverket

Bjørset Jølster


Anne Kirsti Solheimsnes
 Del

Recommended Posts

Ove Christiansson.Kor kom han ifrå, ser at joleiksoga frå jølst meiner at han kom frå møre. Sikkert vanskeleg å finne ut av.

Han dø i 1718.Gift m. Barbara Danielsdotter Bugge

Else Åsmundsdotter Bjørset, korleis kan det ha seg at ho kom til jølster.

(d. 1807) frå Bergen, gift med lensmann Tollef Hanssen Bjørset på Bjørset.

 

Far til Else i Bergen var Aasmund Henrichsen. Han var gift med Berite Gundersdtr. Eg har funne fire barn. Henrick f. 1709, Aasmund f. 1711, Else f. 1717 og Berite f. 1720.

 

Mvh

Anne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ove Christiansen, født ca. 1653, vokste opp på Bergenhus festning, der han fra svært ung alder var oppasser for kommandanten. Han ble etter hvert underoffiser, og ble tilsatt ved Sunnfjordske kompani.

 

For å få posisjonen på festningen må han ha hatt gode kontakter. Jeg har gjettet på at forbindelsen har gått via Christian Nielsen Holberg, som i perioder var fungerende kommandant der. Christian Holberg skal ha hatt minst et uektefødt barn, født ca. 1653 i Nordfjord, og han var sjef for Sunnfjordske kompani. Jeg har funnet det fristende å tro at Ove kan være det uektefødte barnet til Christian Holberg, men noe bevis har jeg ikke.

 

Else Åsmundsdatter, som ble fungerende lensmann i Jølster, var godt voksen da hun giftet seg med lensmann Tollef Bjørset. Hun kan være kommet til Sunnfjord som guvernante eller i noenlunde tilsvarende posisjon hos presteskap eller andre kondisjonerte, men vi finner ikke konkrete opplysninger om hennes funksjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.