Gå til innhold
Arkivverket

Problemer med å registrere dåp


Terje Hagen
 Del

Recommended Posts

Eg har problemer med å registrere eit døype i Lærdal, sjå innlegg mitt i "Tyding av Skannede kilder"

og "Tyding av dåp i Lærdal pgj. 1790 MiniA3 1783-1804 side 33".

 

Mvh. Terje Hagen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns du fikk gode forslag i tyde-forumet. Du kan definitivt registrere det som separate dåper i tillegg til den som står der. Da må du registrere hver tvilling i sin dåp og du må registrere foreldrenes navn med * etter seg for å indikere at opplysningen er konstruert basert på annen informasjon i kilden. Jeg ville da også tatt med benevnelsen omreisende folk i stillingsfeltet på dem begge. Avslutningsvis kunne du tatt med egen merknad i merknadsfeltet (med foranstilt E:) hvor du forteller at registeringen er basert på innførsel fra presten og evt. sitert hele linjen.

 

all den tid vi har de skannede kirkebøkene å henvise til, står du fritt til å vurdere i hvor store detaljer du skal gå.

 

Som det også er påpekt fra andre brukere i debatten du viser til, kan du også velge å legge kommentaren fra presten inn som merknad til den opprinnelige dåpen. Begge løsninger vil være korrekte, men den første vil gjøre tvillingsøstrene mer synlige og framheve at foreldrene hadde flere døpte barn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.