Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Recommended Posts

Vi sitter å lurer på om hvordan en gikk frem før i tiden med navneendringer. Min familie het Fure i folketellingen i 1910, men senere (vet ikke når) ble familienavnet stavet Fuhre. Vet at på gravstenen til min oldemor står det Fuhre, hun døde i 1955. Min far som er født i 1940 er oppført med Fuhre på dåpsattesten.  Min farfars onkel som flyttet til Frankrike og giftet seg der ser ut til å ha beholdt Fure. Finnes det noe register (ala folkeregisteret) som kan gi noen forklaring?

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/
Del på andre sider

Vel møtt i forumet!

 

Det var nokre reglar, men dei var ikkje så viktige/aktuelle for dei fleste.

I praksis vart eit namn skrive slik folk ville skrive det.

Dersom (delar av) familien din ville "pynte seg" med ein -h-, så gjorde dei det, og slik vart det.

Men når far hadde valt det slik, måtte barn fødde etter 1923 (Namnelova) skrive namnet sitt på same måten.

...iallfall i teorien; praksis viser vel at det ikkje var like gjennomført etter 1923 heller.

 

Folketeljinga er ikkje noko pålitande kjelde til namnebruk.

Du må sjå etter i kyrkjeboka. I det minste i prinsippet var dåp og konfirmasjon normative for namnet. (Men praksis: sjå ovanfor)

 

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1795314
Del på andre sider

På 2.8.2017 den 22.48, Ellen Fuhre skrev:

Min familie het Fure i folketellingen i 1910,

 

9 timer siden, Ellen Fuhre skrev:

Vi får se om vi kan få tak i kirkebøker. Det ser ikke ut til at disse er scannet inn, og jeg mener jeg husker min far snakket om at det gikk tapt endel i en kirkebrann.

 

Hvor i landet befinner vi oss? I Arkivverket/Riksarkivet finnes det register over navneendringer, blant annet slektsnavn og rettelser i kirkebøker. Kanskje det kan finnes noe her? Du kan eventuelt sende en e-post og spørre om et oppslag: post@arkivverket.no.

 

Ellers vil kirkebøkene være et sted å lete. Dersom de aktuelle kirkebøkene ikke er skannet, kan du ta kontakt med nærmeste statsarkiv for å høre om kirkebøkene er hos dem eller fremdeles befinner seg på menighetskontoret eller brent. Du kan sende en forespørsel til e-postadressen som er nevnt her, eller du kan legge inn et spørsmål i ett av foraene som starter med Spør statsarkivet i... Da må du finne ut hvilket statsarkiv som har kirkebøker for det fylket eller de fylkene, hvor familien Fure bodde på det aktuelle tidspunktet:

 

https://forum.arkivverket.no

https://www.arkivverket.no/om-oss/besok-oss

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1795634
Del på andre sider

Hei. Vi befinner oss i Modum. Her er mine oldeforeldre i folketellingen 1910. Selve eiendommen i Vikersund er solgt, og flere eiendommer er slått sammen. Det står nå en boliblokk på plassen. Min familie ferierte i det gamle huset etter mine oldeforeldre da jeg var liten.  Begge mine oldeforeldre er gravlagt i Vikersund/Heggen kirke. 

 

Jeg har ikke så mye tid til overs, men jeg takker for tipset, og vil forsøke sjekke opp dette nærmere. 

 

Finnes det i disse registrene også noe sted jeg kan finne ut om flytting til Frankrike. Min farfars bror Leif utvandret til Frankrike og giftet seg der. Jeg har funnet frem til et franskt slektstre som viser hennes slekt. Han som administrerer dette treet har jeg forsøkt å maile til, men ikke fått svar. Hans oldemor er hennes tante. Hvor kan jeg eventuelt få hjelp til å finne ut hvor disse er gravlagt (kjenner til siste landsby hvor de var bosatt). 

 

Mange takk fra Ellen Fuhre

 

 001 Johannes Nilsen Fure

H.nr: 01 Alder/født: 1871-08-20 Fødested: Modum Bostatus: f Familiestilling: hf Sivilstand:g Yrke:snekker

 002 Ellen Andrea Fure

H.nr: 01 Alder/født: 1877-05-13 Fødested: Andebu Bostatus:b Familiestilling: hm Sivilstand: g Yrke: husmor

Kildeinformasjon:

Folketelling 1910 for 0623 Modum herred

Gå til kilde 

Fylke:Buskerud Kommune (1947): Modum Geografisk område: Modum komm. Buskerud fogd. Startår: 1910 Sluttår: 1910

 

Registrert av:
Arkivverkets registreringsenhet, Stavanger

Tellingskrets:

004 Vikersund østre 

Bosted land:

0097 Finstad, Vikersund

Matr.nr/Gnr: 25
Løpenr/Bnr: 62
Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1795842
Del på andre sider

Johannes Nilsen Fuhre ble døpt i Snarum kirke 24. september 1871 og faren var Værksabeider Nils Eriksen Fuhre på Skuterudfladen. Johannes sin mor het Anne Marie Svendsdr.

 

Kilde:

SAKO, Modum kirkebøker, F/Fa/L0010: Ministerialbok nr. 10, 1865-1876, s. 85
Brukslenke for sidevisning: https://media.digitalarkivet.no/kb20061101370291

 

Hilsen Asbjørn

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1796008
Del på andre sider

Det finnes ihvertfall 2 familier i samme område som har tatt navnet etter fure-gårdene. Vi er ikke i slekt, så derfor må vi holde tungen rett i munnen. Den andre familien jeg kjenner til har hele tiden skrevet med h i navnet. Det er derfor vi lurer på hvorfor min oldefar bestemte at familienavnet skulle byttes fra Fure til Fuhre. Jeg har ganske god oversikt over slekten på denne siden takket være at min far fikk notert ned mye av slekten fra sin tante før hun døde. 

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1796374
Del på andre sider

Det Jon Mamen ymtar forsiktig om, er at du må slå opp barnedåpar og konfirmasjonar i familien mellom ca. 1890 og 1930.

Så kan du sjå om det er eit tydeleg skilje i tid, eller om det ser ut som ein meir tilfeldig variasjon. Det er ikkje så vanskeleg når du har namn og fødselsdata på dei fleste.

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1796438
Del på andre sider

14 timer siden, Ellen Fuhre skrev:

Det finnes ihvertfall 2 familier i samme område som har tatt navnet etter fure-gårdene. Vi er ikke i slekt, så derfor må vi holde tungen rett i munnen.

 

Nettopp det du nevner kan ha vært en grunn for oldefaren din til å anta slektsnavn Fuhre, nemlig et navnemessig skille mellom familier som ikke var i slekt. Men som Ivar peker på, det var jo heller ikke uvanlig at det ble 'pyntet' litt på slektsnavn heller.

 

Selv om du åpenbart har god oversikt over slekta, vil jeg likevel hevde at innspill du har mottatt fra  særdelses dyktige og erfarne slektsgranskere med fordel kan følges opp. Med andre ord at en grundig gjennomgang av kirkebøkene for å bekrefte nedtegningene som far din har gjort, kan vise seg nyttig. Sjøl har jeg tatt for meg kirkebøkene for hjembygda Skedsmo/Lillestrøm temmelig grundig med input av data i et regneark, noe som virkelig har vist seg nyttig i forsøket på å fylle hele slektstreet vårt med dokumenterbar info.

 

En gjennomgang av kirkebøkene for Modum 1920-1969 - lysning/vielse - viser at det ble lyst for/viet 10 par hvor enten brud eller brudgom benyttet en variant av familie-/slektsnavn Fure. Det er ingen forekomst hvor både brud og brudgom benyttet en variant av Fure. Totalt blant brudefolk og deres fedre/foreldre samt forlovere var det 3 forekomster av Fuhre og 17 Fure. Et oppslag på brudefolkenes dåpsinnføring viser at skrivemåten var konsekvent fra dåp til vielse, selv om det ved dåp i 2 tilfeller ble skrevet Fure som slektsnavn på barnets far, mens bosted ble skrevet Fuhre.

 

Kjell H.

 

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1796504
Del på andre sider

  • Tellingsår: 1910
  • Kommune: Modum
  • Kommunenummer: 0623
  • Navn på bosted: Finstad, Vikersund

Antall personer registrert på bostedet: 7. Trykk på tidslinje.gif for å se på tidslinjen for personen.


  Navn Familie-stilling Sivil-stand Yrke Fødselsår Fødested Etnisitet
  Johannes Nils. Fure hf g snekker 20.08.1871 t  
  Ellen Andrea Fure hm g husmor 13.05.1877 Andebu  
  Leif Norman Fure s ug forsørges 28.03.1898 Horten  
  Alf Konrad Fure s ug forsørges 26.03.1901 Vikersund  
  Ebba Johanne Fure d ug forsørges 25.09.1905 t  
  Nils Odvar Fure s ug forsørges 23.09.1908 t  
  Fredrik Palmgren   e handelsmand 05.04.1856 Warberg, Sverige  

http://www.rhd.uit.no/folketellinger/ftliste.aspx?ft=1910&knr=0623&kenr=004&bnr=0097&lnr=00

 

----

 

Da Alf Konrad ble døpt i 1901 sto faren som Johannes Nilsen.

Nr 39

Buskerud fylke, Modum (Heggen) i Modum, Ministerialbok nr. 13 (1899-1907), Fødte og døpte 1901, Side 32
Brukslenke for sidevisning: https://media.digitalarkivet.no/kb20051025060034
 

----

 

Da Ebba Johanne ble døpt i 1905 sto faren som Johannes Nilsen Fure.

Nr 85

Buskerud fylke, Modum (Heggen) i Modum, Ministerialbok nr. 13 (1899-1907), Fødte og døpte 1905, Side 89
Brukslenke for sidevisning: https://media.digitalarkivet.no/kb20051025060091

 

---

 

Gravminner

672877 Ebba Johanne Fuhre  Aas    2509  1905  0605  1996  2106  1996      023  08  018       Vestre gravlund Oslo

http://www.disnorge.no/gravminner/korrigering.php?id=672877

 

----

Søkeresultat fra kommunal folketelling i Kristiania 1.12.1923

Ebba Johanne Fuhre 25.09.1905 Vikersund k   !! Hushjælp   Zetlitz gate 5 05 Markus Bunke493k

https://www.disnorge.no/KraFt1923/Soke.php

 

----

 

Da Nils Oddvar ble døpt i 1908 sto faren som Johannes Nilsen Fure.

Nr 74

Buskerud fylke, Modum (Heggen) i Modum, Ministerialbok nr. 14A (1906-1918), Fødte og døpte 1908, Side 36
Brukslenke for sidevisning: https://media.digitalarkivet.no/kb20051025060334
 

----

 

Leif Norman Fure ble konfirmert i 1913.

Nr 47

Buskerud fylke, Modum (Heggen) i Modum, Ministerialbok nr. 14B (1906-1917), Konfirmerte 1913, Side 39
Brukslenke for sidevisning: https://media.digitalarkivet.no/kb20051025060547
 

 

Endret av Ann-Mary Engum
Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1796506
Del på andre sider

Før Namnelova kom i 1923, fanst det ein rettspraksis for bruk av slektsnamn (arvelege etternamn).  Det var noko over 100 rettsaker frå 1896 til 1924 om dette.

Det var også sendt ut eit "circulære" om etternamn i 1897,  http://www.hoelseth.com/doc/cirk18970901.html

 

her heiter det m.a.

"Et saaledes antaget Tilnavn kan dog ikke ansees som et egentlig Slægtsnavn, som det maa ansees som Pligt ogsaa for Vedkommendes Børn at bære. Denne Egenskab kan Navnet først antages at have faaet, naar det optages af Efterslægten, i hvilken Henseende det dog maa ansees tilstrækkeligt, at Børnene (ved Konfirmationen) optager Navnet, hvorved det antages at være gaaet over til et virkeligt Slægtsnavn, der senere ikke kan forandres uden ved Bevilling. "

 

Det vi observerer i trådstartar sin familie, er at barna er konsekvent førte inn med "Fure" som etternamn ved konfirmasjonen.

I teorien - juridisk - hadde dei då dette som slektsnamn, og måtte (i prinsippet) ha søkt om løyve til å endre dette til "Fuhre".

 

I praksis.... trur eg ikkje dei har søkt om dette. Skal vi vere strenge, så har dei i så fall brukt namnet Fuhre ulovleg. (Men så strenge har Departementet

ikkje vore anna enn når nokon spør - eller når nokon klagar.)

 

 

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1796534
Del på andre sider

Jeg må få lov til å takke for alle innlegg. Det begynner å bli mye informasjon å følge opp, noe jeg kommer til å gjøre (selv om jeg ser at det vil ta noe tid). Jeg er overveldet over all respons, og jeg føler at jeg opptar verdifull tid for alle som har bidratt. Jeg er takknemlig for alle innlegg, men som sagt hadde jeg ikke forventet så stort engasjement. 

 

 

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213250-familienavn/#findComment-1796760
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.