Gå til innhold
Arkivverket

Hjelp til tyding av et skifte.


Norma Hübenbecker
 Del

Recommended Posts

Er det noen som kan hjelpe meg til å forstå mer av hva som står i dette skifte fra Lofoten/Vesterålen? Høyre side , nederst første spalte, skifte nr 141. Peder Andreasen Moldgavlen fra Vaagen. Jeg forstår bare enkelte ord. Det ser ut til å være fra 1847/48. Jeg finner ikke vedkommende blant døde i Vaagens kirkebok mellom 1843-48.  Boets innhold er ikke så viktig som all annen informasjon som kan stå der. 

https://media.digitalarkivet.no/view/25010/670?indexing=          

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er for vanskelig for meg, hvis du har lyst å selv klare mer enn noen løsrevne ord, så finnes det et nedlastbart veiledningshefte.

https://www.bergen.kommune.no/bk/multimedia/archive/00232/Gotisk_skrift_-_En__232788a.pdf

 

Råd gitt av en annen bruker: " Eit "triks" er å sjå fremst i protokollen; eller tidleg i tenestetida " dengang klerken/skriveren var nyutdannet og skrev langsomt, tydelig og klart. Skriv av noen foregående skifter, så blir det mye enklere å tyde det skifte du egentlig er mest interessert i.

 

" Jeg finner ikke vedkommende blant døde i Vaagens kirkebok mellom 1843-48.  ": dette kan kanskje sideforumet være behjelpelig med, Brukernes eget Forum.

Endret av Astrid K. Halleraker
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.