Jump to content
Nasjonalarkivet

Recommended Posts

Mette, hvor vil du rette en feil?

 

Klokkerbøker og ministerialbøker blir det ikke rettet i, selv om det er feil. Transkripsjonene av disse bøkene skal være kildetro, dvs. at de skal være identiske med kilden, så er det skrevet feil i en ministerialbok, så skal samme feilen videreføres i transkripsjonen av den og bli publisert på DA med feil.

Dersom det er AMF (Ancestry, My Heritage og FamilySearch) som har transkribert kilden feil, er rapporteringsfunksjonen skrudd av, siden det er så mange feil.

 

Les her:

 

https://www.digitalarkivet.no/content/978/korrekturmeldinger-og-kommentarer-på-transkriberte-kirkebøker-fra-amf

 

 

Det pågår en dugnad nå med å rette (renskrive) kirkebøkene tidligere transkribert av AMF. Bli med du òg.🙂

 

Om dugnaden:

https://www.digitalarkivet.no/content/811/korrektur-av-transkriberte-kirkebøker-amf

 

 

Edited by Anne-Lise Hansen
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.