Gå til innhold
Arkivverket

Østre Porsgrunn 1801 - «hendes mand lars nielsen paa qvæsthuuset i københavn»


Leif Biberg Kristensen
 Del

Recommended Posts

Jeg finner en familie på denne lenka hvor den 43 år gamle Anne Maria Olsdatter står oppført som losjerende med 5 barn, «hendes mand lars nielsen paa qvæsthuuset i københavn». Jeg kan ikke huske å ha vært borti dette «qvæsthuuset» før, men jeg antar at det er en straffeanstalt.

 

Denne familien ser ikke ut til å komme fra Porsgrunn, men den yngste dattera er døpt der: Kirkebok for 0805 Porsgrunn Mini 2 (Østsida 1764-1814). Døpte side 246-247. 03.03.1799: Lars Nielsen og Anne Maria Olsdatters barn Karen Kirstine. Faddere: pigen Kirsten Erichsdatter, pigen Ellen Rasmusdatter, Gunder Jacobsen, Peder Andersen, Thor Jensen Berg, Niels Ougensen.

 

Jeg lurer altså på om det er mulig å finne Lars Nielsen på dette «qvæsthuuset», og for det andre om det er noen som vet mer om denne familien?

 

Redigert: Jeg ser på dansk Wikipedia at dette «Kvæsthuset» var et marinehospital.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ser ut som det var to «Kvæsthus» i København, og begge ser ut til å stå der fortsatt. Google har noen fine bilder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.