Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#7095] Skoleprotokoller og almisselister


Recommended Posts

Gjest Hans Mathisen

Jeg kan dessverre ikke svare på ditt spørsmål, men det vekket min interesse at du sier "Presten førte liste over disse tidligere" (før ca 1815). Hvor har du funnet slike lister? Det synes å fremgå av hva du skriver at det er i kirkebøker? Selv har jeg aldri støtt på slike lister i kirkebøker, og jeg har sett ganske mange slike etterhvert.MVH Hans

  • 4 år senere...
Gjest Mette Værnes

Hei MortenDu mener sannsynligvis de fattiges regnskapsbok. Jeg fikk for en stund siden kopier av dette regnskapet fra Statsarkivet i Trondheim for Ytterøy prestegjeld (sogna Ytterøy, Mosvik og Verran) for åra 1772-1798 (fra 1756-1785 er dette innført i Ytterøys kirkebok), og det betyr nok at dette materialet ligger arkivert på de diverse Statsarkivene rundt omkring i landet. Det jeg har her hjemme inneholder oversikt over alle fattige og hvor mye de fikk. I tillegg er det også innført de som gav penger til fattigkassa.Skoleprotokoller og eksamensprotokoller er også på Statsarkivene.I Trondheim er originalene av mitt matriell arkivert under Prestearkivet for Ytterøy, førstnevnte under III Lokale kommisjoner og råd - 3. Fattigkommisjonen og sistnevnte under samme III Lokale kommisjoner og råd - 2. Skolekommisjonen. Hei fra Mette

Gjest Heljar Westlie

Når det gjelder skoleprotokoller, så er nok praksisen forskjellig hvor de oppbevares i dag. Har funnet disse i kommunenes reoler, uten at de er arkivført, nedstøvet i kommunekjellere og i lokale arkiver. Fattigunderstøttelsesprotokoller har jeg også funnet på tilsvarende steder.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.