Gå til innhold
Arkivverket

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Today
  3. Arne Reidar Jullum

    Merknad i konfirmasjonsprotokoll for Tveit

    Hei Even. Her kan jeg vel kun gjøre en ting, og det er å innrømme at her har jeg dummet meg ut. Jeg fikk ikke noe logikk ut av setningen når jeg leste den første gangen, så da tillot jeg meg å skrive den litt om. Jeg skulle nok ha brukt litt lengre tid på å se sammenhengen i det som var skrevet og derved forhåpentligvis ikke gjort en slik bommert. Jeg har stort sett konsentrert meg om å transkribere navn, titler og steder slik at det skal bli lettere for folk å søke etter personer. Har nok tatt litt for lett på merknader, så jeg får prøve å skjerpe meg. Men siden denne filen nå inneholder en merknad med to doble spørsmåltegn er jeg redd den kommer til å bli liggende veldig lenge hos Arkivverket før den blir publisert. Så om noen kan komme opp med et sannsynlig ord i stedet for spørsmålstegnene etter Konfirmant blir jeg svært glad. Min intensjon er å gjøre det så lett som mulig å søke opp informasjon i Digitalarkivet. Lenke til merknaden knyttet til nr. 1 Ole Olsøn: https://www.digitalarkivet.no/kb20060102030095 Igjen stor takk til alle som hjelper til med å få disse gamle protokollene transkriberte.
  4. Min Bestefar Oskar Evald Hansen ble født i Gryllefjord/Torsken 04/02- 1918. Han var ett såkalt «uekte barn». Mor var Agnes Thomassen (chrussjank). Jeg klarer ikke å finne opplysning om når Oskar ble døpt, men på en slektforskerside blir det opplyst at han var døpt 16/10 1918 uten at det leder meg videre. Han blir konfirmert i Gryllefjord/Torsken i 1932 (linje17), og der finner jeg opplysning om far: Arbeider Joakim Hansen. Siden jeg ikke har flere opplysninger om denne Joakim er det for meg umulig å finne ut hvem han var. Hadde jeg funnet Oskar sin dåp har jeg ett håp om å finne flere opplysninger om faren. Om noen kan hjelpe meg hadde det kjempe flott. Mvh Torill Bjerke
  5. @Morten Sylte; da er det manglende oppslaget på plass: https://www.digitalarkivet.no/db60240825000001
  6. Eg søker opplysningar om enke Johanne Hatvigsdtr. oppgjedd f. 1789, død på Sørssand i Øksnes 26.11.1874 (nr. 46 s. 259) https://www.digitalarkivet.no/kb20070216620010 Kvar var ho fødd og kven hadde ho vore gift med? (Eg finn ho ikkje i bygdeboka under Sørsand)
  7. Finnes det emigrasjonslister for personer som utvandret fra Bergen til Sør-Afrika (Zululand) i 1880-årene? Jeg ser etter avreise fra Bergen, (sannsynligvis) i 1880, for Tallak Andersen Loftheim (født 1830), hustruen Helene Monsdatter (født 1829) og datteren Trine Marie født 4. februar 1869 i Bergen. Tallak jobbet rundt 1890 som lærer på misjonsskolen i Eshowe i Sør- Afrika.
  8. Tack så mycket för den uppgiften, Lars! Han ger föreställningar lördagen den 31 oktober i Tvedestrand och söndagen den 8 november i Brevik, men i så fall sker alltså vigseln däremellan, måndagen den 2 november: https://www.nb.no/items/187ab3a48c99b13edc7f2c0bfa92000d?page=1&searchText="bernadotte nordenstam" https://www.nb.no/items/ff34e10987012c1d87bb14ec7007ff4e?page=1&searchText="bernadotte nordenstam" Frågan är bara var. Jag har i första hand letat i huvudstaden, inklusive bland borgerliga giftermål, men utan framgång. Men det är ju inte säkert att de gifte sig där.
  9. I folketellingen for 1920 for Henriette er det oppgitt vielsesdato 2. november 1908 https://media.digitalarkivet.no/view/73701/235785
  10. Söker vigseln för trollkonstnären Carl Rudolf Bernadotte Nordenstam, född 26.04 1863 i Örebro, död 30.08 1942 i Oslo, och Henny (Henriette) Antoinette Fredriksen (Fredrichsen), född 17.11 1875 i Egersund. I folkräkningen 1910 återfinns makarna i Kristiania. Familjefadern Bernadotte är ofta på resande fot, men sin bas verkar han ha i huvudstaden. Adressen vid denna tid är Fredensborgveien 27. I hushållet finns sonen Fridtjov som ska vara född i Kristiania 16.08 1909: https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01036392035769 Här är Henriette med föräldrarna 1900: https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01037250001906 Enligt denna dödsruna ska Bernadotte ha kommit till Norge 1904: https://www.nb.no/items/dbcb1dfe9d2e92dc5da18156c2f9bef4?page=1&searchText="bernadotte nordenstam" Hans härstamning diskuteras för närvarande på svenska anbytarforum: https://forum.rotter.se/index.php?topic=205762.msg1709043#msg1709043
  11. Jeg tok et bilde av dokumentet i arkivet, så det finnes ingen digital lenke. Her er hele siden. Dessverre må jeg redusere kvaliteten på siden for å kunne laste den opp.
  12. Eg er usikker, men her er eit forsøk: Ansvaret ved 1?? Compagni i (...) Musketer N. 46 See bilag(?) N=35 Har du lenker til dei skanna sidene?
  13. I tillegg til fattiglegd som beskrives her, finnes det også soldatlegd. Det dreier seg vel egentlig om visse plikter en gruppe gårder har overfor samfunnet. https://no.m.wikipedia.org/wiki/Legd
  14. Angående lægdet: https://snl.no/legd
  15. Først ville jeg sette stor pris på hjelp til å transkribere linjen under navnet Ole J. Anderss. Ullebust. Her er mitt foreløpige forsøk: Ansenernet med 1 G. Compagnie i Majketas N. 46 for bebog No. 35 Dernest ville jeg sette pris på hjelp til å forstå dette dokumentet og de to andre jeg har transkribert. Hva er betydningen av Rode Nr. 47? Hva betyr «Lægdet»? Det står oppført som Oles «Opholdssted» i Mandskabstegnings-Rulle fra Førdeske Compagnie for Aaret 1845. Er dette hans bosted i Førde før han flyttet til Bergen, eller er det hans bosted i Bergen? Tjente Ole i militæret i Førde, eller flyttet han til Bergen straks etter at han ble innrullert? Her er opplysningene jeg har transkribert fra tre militærdokumenter som gjelder Ole. Mandskabstegnings-Rulle fra Førdeske Compagnie for Aaret 1845. Rode- No. 47 Mandskabernes Navne. Ole J. Anders. Ullebust Fødselsaar og Dato. 1825 6/10 [Burde være 3] Opholdssted. do [Lægdet] [??Ansenernet med 1 G. Compagnie i Majketas N. 46 for bebog No. 35??] Stamliste for Førdeske Compagnie over de fra 1ste December 1844 til 30te November 1845 incl. i Førde Præstegjeld fødte, døde, ind- og udflyttede Mandskaber, der henhøre under bemeldte Compagnies Roder. Eiendommenes Navne. Ullebust Udflyttede. Mandskabernes Døbe- og Tilnavne. Ole Andersen. Fødsels Aar og Dato. 1825. Naar og til hvad Sted bortflyttet. Bergen 1845 30/3. Fra hvilket Lodtrækningsdistrikt udskrevet. Navn. Hvervet Mandskabets Navn. Ole Andersen Ullebust Født. Aar og Dag. 1825 3/10. Præstegjeld, Gaard. Førde Fra hvilken Dato og Aar udskrevet. Hvervet 1858 7/11 Ved hvilket Compagni ansat. 1ste gev. Comp. No. 45 Naar afgaaet og hvorfor. Ifølge [??Arnesonmandens Rest.??] af 27/6 63 demitteret den 15/7 63.
  16. Har i et annet spørsmål tatt opp denne mannen og for en tid tilbake, myr er funnet er oppgitt forskjellige fødselsdatoer i den siste sak om han der han ble fengslet for brannstiftelse er fødselsdato oppgitt til 7. juli 1863, i andre registre er den oppgitt til 1. juni 1857 som nok er den riktige, det står 1957 flere steder også i domspapirene Det er veldig mye som tyder på at han emigrerte til Amerika i 1905, han ble løslatt fra fengsel på prøve 1. juli 1904. (dokumentert fra fengselsprotokoll) * I et avisnotat 4. mai 1905 står følgende, Johan Larsen Bjerka som for noen år siden ble dømt til straffearbeide .... er i forrige uke afreist til Amerika, så da er vi rundt 1 mai 1905, men det kan sikkert ha vært noe senere, men ikke før han kom ut av fengsel som var 1. juli 1904 * Han hadde mange søsken, liste under her, han jeg leter etter mer info om står øverst, han kan som sine søsken ha reist om Canada, og blodsbånd er sterke så at han havnet i nærheten av sine søsken er trolig * I en annen avis reportasje står det følgende om Johan: Fra Amerika fikk stadig hans mor Anne Maria brev fra sønnen, men det ble ikke så lenge han levde, noen få år etter døde han ved et ulykkes tilfelle under et tømmerras. Så snakker vi vel om en periode på kanskje fra 1904 - 1912? (gjetning) da han både skal ha emigrert til Amerika og døde der. Hans mor døde i 1920 i Norge, I folketellingen for 1910 er kun hans mor Anne Maria oppgitt å bo på Lillebjerka, enke og syerske. Johan Aron f. 1.6.1857, Amerika: han jeg leter etter mer info om, da fra etter han emigrerte og hvor han dro, hans opphold i Norge er det rimelig grei oversikt over, men hvor han reiste og når og hvilken båt samt akkurat når han døde i Amerika fins det ikke noe om Hans søsken (fått mye hjelp fra forumet om disse) Benedict f. 26.1.1860 død 8. mai 1962, druknet i en bekk Kyllingmo. (5. april samme år døde en 10 år gammel jente på samme sted, årsak ukjent) Paulus Martinus f. 1.2.1863, emigrerte til Horace North Dakota 1889 Anders Theodor f. 22.9.1865 Bjerka Norge, død 28.12.1949 Breivika Bjerka Marie Regine f. 3.11.1868 til Homer North Dakota juli 1897 ugift (Hun reiset om Qubec Canada) Bergitte Thomine f. 10.4.1873 Amerika 1925 Lars Christian f. 25.7.1876 Qubec Canada 1907 (Mye tyder på at han også havnet i North Dakota da mange reiset om Qubec Canade på tur dit)
  17. Inger Karin Haarbye

    Carl Johan Kaisen f. 5/2-1845 i Stavanger. Hvem var han?

    Tusen takk for all hjelp, dette har vært lærerikt og interessant. Så da har vi i alle fall gitt ham et "liv" her på internet. Vi er jo vant med å finne viktige hendelser som dåp og konfirmasjon, men her ser vi jo at man må benytte andre kilder. Jeg har ingen erfaringer om kvekere fra før, og lite om sjøfart også. Litt trist at Carl Johan og broren ikke fikk leve gode liv i Illinois. Tusen takk, da har jeg koblet ham opp til riktige foreldre på Familysearch. Så da fikk han "et liv" her også, tusen takk 🙂
  18. Hjertelig takk Matthias. Da skal jeg jobbe videre med den infoen. Det var raskt ekspedert.
  19. Skrivemåten hønt fant jeg ikke flere treff på en deg, men hønnet (horna) som jeg antar er det som er ment her, er det mange treff på.
  20. Oleana må vel være denne, født 20.3.1824 på Dahl i Trøgstad, datter av Arne Thorersen og Siri Mortensdatter, nr 17 Trøgstad prestekontor Kirkebøker, AV/SAO-A-10925/F/Fa/L0006: Ministerialbok nr. I 6, 1815-1844, s. 103-104 Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20061019010681
  21. Lars Samuelsen Thue er konfirmert i Rakkestad i 1843, nr 48 Rakkestad prestekontor Kirkebøker, AV/SAO-A-2008/F/Fa/L0008: Ministerialbok nr. I 8, 1842-1849, s. 513-514 Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20060321030447 Døpt i Askim 25.11.1827, sønn av Samuel Christophersen og Ragnhild Thorersdatter dåpen her nr 32 Askim prestekontor Kirkebøker, AV/SAO-A-10900/F/Fa/L0004: Ministerialbok nr. 4, 1817-1846, s. 110-111 Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20061019030149
  22. Det var vel eigentleg berre to tilfelle på nb.no ..., begge frå skifte i Nord-Rogaland, 1728 og 1742 (mange feilskanningar av "hørt") Men altså "hønt"= horna, med horn?
  23. Han var sønn av Lars Samuelsen, angivelig fra Tue i Rakkestad og piken Oleanna Arnesdtr. Dahl. https://www.digitalarkivet.no/view/255/pd00000043027253 Dåp nr. 8 https://media.digitalarkivet.no/view/450/19 Klarer noen å finne noe mer om foreldrene?
  24. Nina Tiller

    Min fars halvsyster

    Helen Olea født/døpt https://media.digitalarkivet.no/view/39673/76
  25. Ole Jensen Enge store (Østre Toten). Døpt 02.03.1701 - begr. 06.02.1780 ~ 26.10.1724 (Toten) Anne Halvorsdatter Haugen (Østre Toten). Døpt 03.09.1699 - begr. 17.02.1782 Myren (Vestre Toten) De hadde blant annet følgende barn: Jens Olsen. Døpt 29.01.1730 - 1801 - ~ 03.06.1757 (Toten) Marie Larsdatter. - begr. 21.10.1796 (76 år) - Eventuelle foreldre. Ensrudstuen (Østre Toten) Lars Olsen. Døpt 01.01.1732. Bosatt Kongsberg (Buskerud) - 1780-1785 - og død innen 1791 uten oppgitte livsarvinger. Er han identisk med Lars Olsen Myhre, som det ble avholdt arveskifte etter 18.09. - 06.12.1788 med etterlatte barn? Han nevnes som bror til Hans Olsen Myhre på skiftet etter hans hustru Marte Jonsdatter Lunde 04.12.1783. I så fall har han absolutt livsarvinger i 1791. Hans Olsen. Ca. 1733-1734. Bosatt Kongsberg (Buskerud) - 1780-1791 -. Er han identisk med Hans Olsen Myhre, som det ble avholdt arveskifte etter 07.07.1800 - 28.01.1801 med etterlatte barn? Ole Olsen. Døpt 19.04.1744. Bosatt i København -1780- og død innen 1785 som lys-støper med en etterlatt datter Anne Marie Olsdatter 10 år i 1791). Hvem var hans hustru?
  26. I går
  27. Kari Aabelvik

    Min fars halvsyster

    Helen Olea og Enid Sofie fra Sveriges dødbok: Hilsen Kari
  1. Last inn mer aktivitet
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.