Jump to content
Nasjonalarkivet

Recommended Posts

https://media.digitalarkivet.no/view/3533/22417/3

 

Venstre side nr. 8 og 12

 

Postene er overstrøket.

Registrerer i Augustus.

 

1. Kan jeg føre postene som de står - og deretter (f.eks. i Merknader skrive [Hele posten strøket] ?

 

2. Eller rett og slett utelate dem ?

 

Alternativ 2 betyr jo at det blir "hull" i nummer

For å få det mest korrekt så setter du %  % i starten og slutten med den overstrøkne teksten i mellom hvis den er leselig og legger til en tekst i merknader om at posten er overstrøket evt kommenterer hvis det står en begrunnelse for overstrykningen. Løpenr skriver du som vanlig.

Takk!

 

Jeg oppfatter at ditt forslag til løsning likner mitt alternativ 1.

Men: Jeg ønsker å føre posten "normalt" - uten bruk av %   % for hver kolonne.

I feltet Merknader vil jeg skrive [Hele posten strøket].

Bruken av [     ] markerer jo da at dette er registrators (min) opplysning.

 

Jon Erik 

Edited by Jon Erik Berg-Hansen
  • 2 weeks later...

Jeg fører inn posten som normalt og så skriver jeg i merknadskolonnen E: overstrøket. 

Dersom man skriver % foran og bak all tekst, blir det mye % tegn og det ser veldig voldsomt ut. 

11 minutter siden, Arkivverket - Renathe-Johanne Wågenes skrev:

Jeg fører inn posten som normalt og så skriver jeg i merknadskolonnen E: overstrøket. 

Dersom man skriver % foran og bak all tekst, blir det mye % tegn og det ser veldig voldsomt ut. 

 Det er jo greit, men Remi's måte %8% og %12% utløser vel ikke automatisk bruk av % % på innført tekst i hver kolonne i hele posten?

 

 

Jon Erik

2 timer siden, Jon Erik Berg-Hansen skrev:

 Det er jo greit, men Remi's måte %8% og %12% utløser vel ikke automatisk bruk av % % på innført tekst i hver kolonne i hele posten?

 

 

Jon Erik

Nei det gjøre det ikke, men vi ser at flere som registrerer setter % i alle feltene, fornavn, etternavn født osv.... Så da får vi en innførsel bestående av mye % tegn og er veldig "overveldende". 

Renate, nå må du slutte å tulle. Det har vært vanlig i flere år i Slekt og Data sitt Kilderegistreringsprosjekt å bruke % foran og bak løpenummeret der hele posten er overstrøket, dette nettopp for å unngå % i alle feltene. Dette ble innført mens Lars Nygaard var ansvarlig og han var en av dem som gikk inn for dette. Ikke start med å endre noe som fungerer og som har vært vedtatt lenge.

 

Mvh

Remi Pedersen

Leder Kilderedigeringsprosjektet i Slekt og Data Norge.

Dette sakset fra høringsutkastet til Kyrre 2.0 fra 2013:

 

Sitat

Hvis en hel innførsel er overstrøket i kirkeboken, skal alle opplysningene registreres, men uten spesialsymbolet ”%” (overstrykning, se kapittel 4) i hvert enkelt felt.
I stedet settes ”%” foran og bak løpenummeret. I tillegg skal overstrykningen registreres i feltet Merknad (se under E: i kapittel 4). Hvis løpenummer mangler for den overstrøkne innførselen, registreres kun ”%%” i feltet for løpenummer.

Kapittel 3: Registreringsinstruks, Generelt for alle handlinger.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.