Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Toppliste

  1. Erik Hov

    Erik Hov

    Brukere


    • Poeng

      5

    • Innholdsteller

      494


  2. Ivar Moe

    Ivar Moe

    Brukere


    • Poeng

      3

    • Innholdsteller

      6548


  3. Torbjørn Igelkjøn

    Torbjørn Igelkjøn

    Brukere


    • Poeng

      3

    • Innholdsteller

      7433


  4. Arild Maka

    Arild Maka

    Brukere


    • Poeng

      2

    • Innholdsteller

      209


Populært Innhold

Showing content with the highest reputation on 04/05/26 fra alle applikasjoner

  1. Erik Hov

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    Ja, den gamle bildevisningen på kirkebøker og annet fungerer/fungerte jo faktisk veldig bra, så hvorfor ikke bare beholde den på ALT?. Da hadde man jo sluppet å tenke på å "utvikle" en eller annen ubrukelig ny bildevisning "noensinne".
    2 Poeng
  2. Arild Maka

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    Du vet... når utviklerne endelig har fått laget noe bra, så kan jo ikke det vedvare. Da vil de jo miste jobben sin. Så løsningen er å lage noe nytt, gjerne noe som ingen vil ha - da må de jobbe leeenge med å gjøre små endringer slik at de fremdeles har en jobb å gå til.
    2 Poeng
  3. Erik Hov

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    Må fortsatt spørre om det faktisk på død og liv er/var "nødvendig" å inkludere kirkebøkene i den "nye" visningen?? og gjøre det umulig å bruke den gode gamle visningen noe mer?. Selv om den "nye" dårligere visningen kanskje kan fungere en gang i fjern framtid, så fungerte jo den gamle visningen BEDRE enn den nye uansett!!.... Så hvorfor ikke bare beholde den gamle visningen på ALT (hvertfall kirkebøker og andre ting som den nye dårligere løsningen nå dessverre inkluderer!!)??? Da hadde man jo spart seg alt (det mulig da helt unødvendige!) arbeidet med å lage noen ny (dårligere) visning på f.eks kirkebøker!. (vet ikke eksakt hvilke ting som er tatt med i denne nye dårligere visningen digitalarkivet/nasjonalarkivet har funnet opp.) Om det "dessverre ikke går an" å reversere denne dårlige nye visningen tilbake til den gamle visningen for kirkebøker etc, hvorfor ikke da bare beholde BEGGE visningene, og la brukerne VELGE hvilken visning de vil bruke og IKKE gjøre noe mer??. Denne nye visningen er jo både mer krøkkete å bruke og manøvrere i, vises totalt anderledes enn den gamle og alle ikoner er på forskjellige steder og når man prøver å flytte på siden, uansett om man bruker piltastene eller drar med musa så "jobber" siden mer for å kunne flytte den. Listen er dessverre for lang til at jeg kan liste opp det jeg ikke er fornøyd med med denne nye dårligere visningen som digitalarkivet/nasjonalarkivet har funnet opp. Så, alt i alt.....på tross av at jeg har stor nytte av kirkebøkene, er jeg nå tvunget til å vurdere å IKKE se på noen kirkebok igjen pga denne nye visningen fordi den er så dårlig i forhold til den gamle. Har drevet slektsgransking i 40 år siden jeg var 9, og jeg er kanskje gammeldags, men den gamle visningen bare virket helt ypperlig, så hvorfor forandre den i det hele tatt?? Kirkebøkene burde man hvertfall ALDRI tatt med i den nye visningen!. Og det burde absolutt være mulig å BEHOLDE BEGGE visningene dersom den nye dårligere nye visningen "ikke kan" skrotes/reverseres.....og brukerne burde få VELGE hvilken visning de vil bruke. (Gamle var best uansett). Måtte bare få ut litt frustrasjon....den dårligere nye visningen gjør rett å slett at jeg ikke får lyst til å se i noen som helst kirkebok noensinne igjen!!.
    2 Poeng
  4. Per Morset

    Tilfeldige personer ("strays") fra Hadeland

    Fra 1701-manntallet for Nedre Romerike fogderi, Skedsmo prestegjeld: Ole Castensen, 13 år, født på Hadeland, tjener på Østby i Skedsmo pr.gjeld. Lars Olsen, 11 år, født på Hadeland, tjener på Berg i Skedsmo pr.gjeld. Hans Simensen, 17 år, født på Hadeland, tjener på Nøkleby i Hakadal. Ifver Ouensen, 9 år, født på Hadeland, tjener på Nes i Hakadal. Anders Jacobsen, 46 år, født på Hadeland, tjener på Berg i Skedsmo pr.gjeld. Erich Larsen, 12 år, født på Hadeland, tjener på Østby i Skedsmo pr.gjeld. RA, Manntallet 1701, nr. 1: Moss, Onsøy, Tune og Veme fogderi og Nedre Romerike fogderi, 1701, s. 122-123 Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/ft10051010270075
    1 Poeng
  5. Nina Tiller

    Ole Andreas Steen

    Født døpt https://www.digitalarkivet.no/view/255/pd00000040537199 https://nye.digitalarkivet.no/source/15880/parish/c0b5d3bf-a349-4694-9a17-8f98d26f7ed1 vielse med Marie https://www.digitalarkivet.no/view/327/pv00000006033035
    1 Poeng
  6. Ivar Moe

    Tilfeldige funn ("strays") - Gudbrandsdalen utenom Ringebu

    Soort registratie: Registratie (Akte)datum: 16-10-1852 Plaats: Amsterdam Soort akte: Registratie Bijzonderheden: https://archief.amsterdam/archief/5000/1946 Geregistreerde Ragna Hansen geboren 16-10-1852 te Lom Noorwegen Diversen: Adres: Amsterdam Marnixkade 26
    1 Poeng
  7. Lars Kittilsen

    Ole Andreas Steen

    Giftet seg med Marte Marie 24. desember 1885. https://goto.digitalarkivet.no/kb20060519030201 Døde litt over én måned etterpå - 2. februar 1886: https://goto.digitalarkivet.no/kb20060519030289 PS! Marie og Marte Marie er to forskjellige kvinner (koner).
    1 Poeng
  8. Ivar Moe

    Tilfeldige funn ("strays") - Gudbrandsdalen utenom Ringebu

    Denne i Amsterdam har muligens opphav i Gausdal Soort registratie: Registratie (Akte)datum: 02-12-1850 Plaats: Amsterdam Soort akte: Registratie Bijzonderheden: https://archief.amsterdam/archief/5225/873 Geregistreerde Hans Mortensen Bruedahl geboren te Gusdal/ Noorwegen
    1 Poeng
  9. Ivar Moe

    Tilfeldige funn ("strays") - Gudbrandsdalen utenom Ringebu

    Her er noen gudbrandsdøler som får borgerstatus i bergen på 1600 tallet Detaljert personsøk - Digitalarkivet
    1 Poeng
  10. Even Stormoen

    Omkom af Kuld?? i Gaardens Badstue, hvor hun havde lagt sig til hvile – Tinn 1879

    Jepp! 🙂 Mvh
    1 Poeng
  11. Anne-Lise Hansen

    Tyding av navn i FT 1885 Bergen

    Anders Johannesen Erstrenger. AI-svar: Det ser ut til at du kan referere til gården Erstrenger i Holmedal, Etne kommune. Dette er en del av det historiske Skånevik-området i Sunnhordland. Fakta om Erstrenger i Holmedal (Etne) Beliggenhet: Gården ligger i det som tidligere var Holmedal sogn i Skånevik kommune, men som i dag er en del av Etne kommune. Gårdshistorie: Detaljert informasjon om slektene og driften på denne gården finnes i bygdeboka Skåneviksoga: Garder og ætter i Holmedal. Navnet: Navnet "Erstrenger" er særpreget og knyttes ofte til dette spesifikke gårdstunet i området.
    1 Poeng
  12. Anfinn Bernaas

    Omkom af Kuld?? i Gaardens Badstue, hvor hun havde lagt sig til hvile – Tinn 1879

    Hmm... kan det vera "Kuldamp"?
    1 Poeng
  13. Even Stormoen

    Tyding Sogneprestens manntal 1666, Svalheim, Årdal, Lærdal, Sogn

    No 13 Svaleim, 2 løp smør 4 Meler koren | Erich 66 a. | Lauritz Erichss: 24. Oluff Erichss: 19 a. Gulbrand 5. a. | Mvh
    1 Poeng
  14. Otto Jørgensen

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    Nok en elendig presentasjon Her nevnes flere ikke at det er flere sogn. For oss som driver selktsgransking er sognene viktige
    1 Poeng
  15. Roy-Petter Askim

    tyding av 2 navn folketellingen 1885

    I 1891 heter de Edvard og Haldis: https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01052994057062 og samme i 1900: https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01037335030288 Edvard 1883 står det her også, men Agnes Haldis Kristofa født 14.12.1885 døpes februar året etter så tror ikke hun har fått navn oppført i FT. Hva som er skrevet ser jeg ikke, men ikke Peter A slik det er transkribert, året er jo ført for jente. Tror mest det kan være «Dito et Olsen» selv om det virker rart. Kanskje føre opp som udøbt pike, med merknad om dåp feb. 1886? Også merkelig at det står tvilling, for jeg finner ikke tegn til en tvilling slik anførselen sier, hverken blant begravelser eller dødfødsler. (Men de får et dødfødt barn en stund senere, 12.06.1887)
    1 Poeng
  16. Erik Hov

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    Dette blir jo bare verre og verre!! IKKE bedre.
    1 Poeng
  17. Ove Gunnar Jacobsen

    Prestene hadde forskjellige skriveferdigheter. Jeg har litt problem.

    Tusen Takk, og God Påske, mvh Ove Gunnar
    1 Poeng
  18. Torbjørn Igelkjøn

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    Ikke så lett å finne ut av når informasjonen på siden er så dårlig, men det er nok denne. Ministerialbok for Kopervik prestegjeld, Ladestedet sokn 1880-1919 (1105Q) Arkiv: Kopervik sokneprestkontor I og med at dette er den informasjonen en får opp når en søker etter kirkeboken i "Finn kilde", så må det da være mulig å presentere denne på toppen av bildet,(i full side visning) i stedet for den arkivreferansen som står der i dag. Ein omveg er å bla til ei side i kyrkjeboka som er transkribert, for deretter å klikke på transkriberingsikonet (det midterste ikonet på øverste linja) slik at ein får opp dei transkriberte postane som høyrer til den skanna sida. Så klikkar ein på ein vilkårleg post, og kjem då rett inn i den gamle gode databasen: https://www.digitalarkivet.no/view/261/hd00000005360801 Og der står det: osv. Uansett: Det er tullete at det nye visningsprogrammet ikkje kunne bruke denne informasjonen i utgangspunktet når den allereie er i systemet.
    1 Poeng
  19. Torbjørn Igelkjøn

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    Eg registrerer at det no er mogeleg å navigere rundt i biletet med piltastane, iallefall etter at ein har klikka i biletet. Dette er ei klar forbetring, og blaing i fullskjermvisninga ved bruk av piltastar/shift+piltast fungerer no omtrent like greit som i den gamle løysinga. Det viktigaste som manglar no er enkel kopiering av kjeldereferansen. Ein har allereie kjeldereferanse og bildeid på øverste linja i fullskjermvisninga. Det er kopieringsikon til høgre for bildeid. Kvifor ikkje berre setje inn eit tilsvarande ikon til høgre for kjeldereferansen, og ordne det slik at klikk på ikonet kopierer følgjande informasjon til utklippstavla (eksempel): Fjaler sokneprestembete, AV/SAB-A-79801/H/Haa/Haaa/L0006: Kyrkjebok, 1835-1884, s.225 Permanent sidelenke: https://goto.digitalarkivet.no/kb20050818031205 Av "kjekt å ha"-ting ynskjer eg at det blir mogeleg å skrive inn bildenummeret nede til venstre, i staden for at ein må bruke skrollbaren for å prøve å treffe rett side. (Dette er vanskeleg på maskiner med liten skjerm). Det finst protokollar utan sidetal samt kyrkjebøker med doble eller triple sett med sidetal, og difor er det greit å kunne skrive inn bildenummeret slik at ein veit kvar ein hamnar. I tillegg bør det vere mogeleg å hake av for "Husk fullskjermvisning" i innstillingane, slik at ein kjem direkte dit når ein opnar ei lenke. (Mi meining er framleis at fullskjermvisninga burde ha vore "Standard", og at kjeldeinformasjonen høyrer heime på innhaldssida slik som det var i det gamle visningsprogrammet).
    1 Poeng
  20. Torbjørn Igelkjøn

    Uskarpe svart/hvitt bilder i Digitalarkivet

    Det har vore litt fram og tilbake når det gjeld skjerpinga av svart-kvitt-bilete, men eg tykkjer generelt at svart-kvitt-bileta i det gamle visningsprogrammet er blitt dårlegare enn før. Samstundes legg eg merke til at bileta ser betre ut i det nye visningsprogrammet. Eksempel: Gammalt visningsprogram: https://media.digitalarkivet.no/view/1982/277 Same side i nytt visningsprogram: https://www.digitalarkivet.no/kb20050818031204 Dette bør gjerast noko med, sidan det gamle visningsprogrammet er einaste mogelegheit for visning av alt anna enn kyrkjebøker. Eg lurer på følgjande: Kva er årsaka til at bileta tilsynelatande er skarpare i det nye visningsprogrammet? Vil det bli gjort noko for å få til tilsvarande forbetring i det gamle visningsprogrammet?
    1 Poeng
  21. Nasjonalarkivet - Stian Myrabø Løkeberg

    Emigrantprotokoller for Bergen 1856-1865

    Før emigrantprotokollene ble ført i 1867, er det passprotokollene man har å forholde seg til. Passprotokoller fra Bergen politikammer i den aktuelle perioden finner du her: https://media.digitalarkivet.no/db/browse?archives[]=49225b9c-3f4e-4cce-a0a7-45003cccbcd4&archive_key=&start_year=1856&end_year=1865&text=passprotokoll
    1 Poeng
  22. Bengt Ronald Karlsen

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    Hei Vil denne gml funksjonen bli med i det nye versjonen av digitalarkivets lesing av kirkebøker. Denne funksjonen er grei å ha da man kan bytte fra svart txt på hvit bakgrunn til hvit tekst på svart bakgrunn mvh Bengt Karlsen
    1 Poeng
  23. Laila N. Christiansen

    Ny tjeneste for skanna kirkebøker

    bare en uke eller to til....
    0 Poeng
Denne topplisten er satt til Oslo/GMT+02:00
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.